Historia parafii

Parafia rzymskokatolicka w Rybotyczach erygowana została przed 1482 rokiem. W 1598 roku starosta przemyski Jan Tomasz Drohojowski i Jadwiga z Felsztyna ufundowali w Rybotyczach prepozyturę z kolegium misjonarzy. W 1868 roku za sprawą kolatorów parafii – rodziny Tyszkowskich, wzniesiono nowy kościół zachowany do dzisiaj. Do budowy użyto kamieni z ruin zamku Komornickich. W latach 1894 – 1895 kościół zyskał dekorację malarską autorstwa Jana Bogdańskiego z Dobromila i Piotra Mielniczka – pochodzącego z Rybotycz. W roku 1897 świątynia została konsekrowana przez biskupa przemyskiego Jakuba Glazera pw. św. Tomasza Apostoła.

Wyposażenie, barokowe oraz neobarokowe, pochodzi z poprzedniej drewnianej świątyni. Stanowi je ołtarz główny z relikwiami św. Jana Kalasantego zdobiony rzeźbami: Chrystus na krzyżu e retabulum, św. Jan, Matka Boża – nad bramkami, św. Tomasz oraz dwa anioły w zwieńczeniu. Zachował się prospekt organowy – obudowa do instrumentu sprowadzonego w 1899 roku z fabryki Jana Śliwińskiego we Lwowie. Wyposażenie ufundowane zostało przez rodzinę Tyszkowskich – kolatorów parafii. Na ścianie prezbiterium wmurowano tablicę epitafijną poświęconą Janowi Tyszkowskiemu zmarłemu w 1811 roku – dziedzicowi Rybotycz. Ambona oraz ołtarze boczne zostały zlikwidowane w 1973 roku. Po jednym z ołtarzy pozostał obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Polichromia z końca XIX wieku pokrywa całe wnętrze kościoła. Sygnatura artysty – Jana Bogdańskiego – zachowała się w prezbiterium, przy monumentalnym przedstawieniu Matki Bożej Tronującej. Barokowe wyposażenie jest starsze niż budynek kościoła. Upamiętnia kolatorów świątyni Tyszkowskich.